60 lat kuźni w Wólce Panieńskiej

W tym roku rodzinna kuźnia w Wólce Panieńskiej/Gmina Zamość/, prowadzona przez Jerzego Kwarcianego i Jarosława Majdana, obchodzi jubileusz 60-lecia działalności.

Kuźnia została założona w 1959 roku przez Jana Kwarcianego, ojca Pana Jerzego. W książce „Dzieje miejscowości Gminy Zamość” na stronie 238 możemy przeczytać „Dawne tradycje rzemieślnicze Wólki Panieńskiej kultywuje kowal Jerzy Kwarciany, który przejął kuźnię po ojcu i rozszerzył działalność w kierunku kowalstwa artystycznego. Do wyjątkowych jego prac należy wykonany w 1999 r. symboliczny klucz do bram Zamościa, który wręczono papieżowi Janowi Pawłowi II podczas jego pamiętnej wizyty. Wśród licznych wyrobów artysty zwracają uwagę, inspirowane historyczną formą, pojemne kufry i beczki drewniane dekorowane bogatymi okuciami.” Kowalstwo to zajęcie rodzinne u Pana Jerzego. Najpierw sam jako 14-latek doskonalił swój talent i kunszt pod okiem ojca. Teraz zdobytą wiedzę przekazuje zięciowi Jarosławowi, a także wnukowi Marcelowi. Natomiast obu Panów wspiera w roli pomocnika kowala Marcin Sołoducha.
Kuźnia w Wólce Panieńskiej na przestrzeni lat poszerzyła swoją działalność o kowalstwo artystyczne. Kowale zajmują się tu produkcją kutych ogrodzeń, bram i balustrad oraz innych elementów dekoracyjnych z metalu. To tutaj wykuwane były m.in. głownie halabard dla Gwardii Szwajcarskiej – formacji wojskowej pełniącej rolę straży przybocznej Papieża. Kowal Jerzy Kwarciany od lat uczestniczy w Ogólnopolskich Spotkaniach Kowali w Wojciechowie. Co więcej, zdobywa tam czołowe nagrody za swoje prace. Stowarzyszenie Kowali Polskich, mające tam swoją siedzibę, doceniło 60-letnią działalność kuźni w Wólce Panieńskiej i na ręce Panów Jerzego i Jarosława przekazało list gratulacyjny.

UGZ: PK