50 litrów krwi!!!

850

Czwarta, a zarazem ostatnia akcja krwiodawcza w tym roku, odbyła się w świetlicy wiejskiej w Płoskiem dnia 10 listopada 2019 r. „OSTATKOWA AKCJA POBORU KRWI” okazała się kolejnym sukcesem. Jak zwykle byliście z nami! DZIĘKUJEMY!!!

Podczas akcji 127 osób przystąpiło do rejestracji, jednak po badaniach i wywiadach, przeprowadzonych przez specjalistów z RCKiK, krew mogło oddać 111 osób, co dało nam kolejne 49,95 litra krwi. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy oddali krew oraz tym, którzy chcieli ją oddać, jednak z powodu różnych przyczyn nie mogli tego zrobić tym razem. Coraz częściej na naszych akcjach obserwujemy rodzinne oddawanie krwi. Również na tej akcji wiele par i członków rodzin oddało wspólnie ten życiodajny płyn. Chcemy pochwalić rodzeństwo Drózd z Wierzchowin. Cała piątka podzieliła się swoim cennym darem – tak bardzo potrzebną krwią. Ogromne brawa dla nich!!! Jak na ostatki przystało można sobie było wywróżyć imię przyszłej ukochanej lub ukochanego – czas pokaże czy wróżba się spełni. Trzymamy kciuki. Można było też uczestniczyć w pokazie zorganizowanym przez PCK z udzielania pierwszej pomocy oraz obejrzeć przepiękną wystawę prac uczniów ze szkoły w Płoskiem, na temat promocji krwiodawstwa. Każdy krwiodawca otrzymał także świąteczną świecę zapachową i gadżety oraz brał udział w losowaniu atrakcyjnych nagród – były to m.in. karnety na zestawy obiadowe, kebaby, pizzę, kręgle, bilard, usługi kosmetyczne, karnety do klubu, czujnik tlenku węgla, akcesoria samochodowe oraz nagrody ufundowane przez OSP Płoskie. Niezmiennie wszystkie gminne akcje krwiodawcze wspomagają: Samorząd Gminy Zamość, GOK Gminy Zamość oraz pozostałe jednostki organizacyjne i pomocnicze w Gminie. Dziękujemy naszym sponsorom, którzy wspierają nasze gminne akcje – były to następujące firmy i organizacje: Kebab BOSFOR, Pizzeria EWA, Klub BRODWAY, Klub METRO, X-GUM Andrzej Bochenko, Centrum Szkół Akademickich STUDENT w Zamościu, Restauracja „MALINOWA” w Wólce Panieńskiej i wspomniane już OSP Płoskie.
Ta akcja jako ostatnia bierze udział w konkursie „Bitwa Sołectw – do ostatniej kropli krwi”, której inicjatorem jest Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość. Krew można było oddawać na akcjach gminnych, ale również przez cały czas trwania konkursu, tj. do 30 listopada 2019 r., w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Konkurs był skierowany do mieszkańców Gminy Zamość, a jego głównym celem i zamierzeniem było zmotywowanie lokalnej społeczności sołeckiej do aktywnego udziału w propagowaniu honorowego krwiodawstwa. Zasadą konkursu było oddanie jak największej ilości krwi przez dane sołectwo w przeliczeniu na jednego mieszkańca, co umożliwiło równorzędną rywalizację między małymi i dużymi sołectwami.
Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie Koła Gospodyń Wiejskich w Płoskiem i Stowarzyszenia Kobiet 28+, których członkinie serwowały krwiodawcom pyszną zupę z dyni. Wielkie brawa należą się Paniom z KGW, które na tej akcji po raz pierwszy w życiu oddały krew. Również serdecznie dziękujemy lekarzom i pielęgniarkom z RCKiK w Zamościu.
W organizację akcji włączyli się: Samorząd Gminy Zamość, Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Zamość, Rejonowy Oddział Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu i Lublinie, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+, Młodzieżowa Rada Gminy Zamość, GOK Gminy Zamość, Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zamościu z jednostką OSP w Płoskiem, Sołectwo Płoskie i KGW Płoskie.

Zarząd Klubu HDK przy UGZ