Kolejny rekord poboru krwi w Gminie Zamość

1845

Aż 85 osób oddało krew podczas akcji w Żdanowie, organizowanej 13 maja 2018 r. przez Samorząd Gminy Zamość i Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość.
Krew jest jednym z największych darów, jakie możemy podarować drugiemu człowiekowi. Ten cenny płyn można było oddać w Szkole Podstawowej w Żdanowie, gdzie odbyła się Wiosenna Akcja Poboru Krwi i Promocji Zdrowia. Była to druga z czterech akcji krwiodawczych przewidzianych w tym roku w Gminie Zamość. Przez sześć godzin trwania poboru zarejestrowało się 98 osób, jednak po wstępnych badaniach nie wszyscy mogli tego dnia oddać krew. W tym miejscu należy podkreślić duże zaangażowanie wszystkich krwiodawców, którzy chcieli podzielić się cząstką siebie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyszli, także tym, którym nie udało się oddać krwi – następnym razem na pewno się uda!
Ogółem życiodajny płyn w ramach akcji oddało 85 osób, co przełożyło się na pobranie aż 38,25 litrów tego niezastąpionego „surowca”. Wiele spośród osób oddających krew w czasie akcji oddało ją po raz pierwszy – mamy nadzieję, że na stałe włączą się w ideę krwiodawstwa propagowaną tak silnie w Gminie Zamość.
Ta akcja również jest wliczana do konkursu międzysołeckiego pod nazwą “Bitwa sołectw – do ostatniej kropli krwi”. Każda osoba, której udało się zakwalifikować jako krwiodawca i oddać 450 ml tego cennego płynu, otrzymała zestaw gadżetów oraz żywe drzewko ozdobne do posadzenia. Dodatkowo każda osoba, która oddała krew wzięła udział w losowaniu atrakcyjnych nagród (zestawy obiadowe i kebabowe, pizza, bilard, kręgle, spływy kajakowe), ufundowane na akcję przez Pizzerię EWA, Klub bilardowy METRO, Kebab BOSFOR, Obiady BOSA, spływy kajakowe PHU RELAKS i Motel WOJTO. Po oddaniu życiodajnego płynu każdy dawca mógł liczyć na pyszny witaminowy i regenerujący koktajl owocowy lub warzywny, własnoręcznie przygotowany i serwowany przez super dziewczyny z naszego klubu HDK – Marysię, Martę i Anetę. Jak na akcję propagującą zdrowie przystało nie zabrakło pokazu pierwszej pomocy, bezpłatnych porad dietetycznych, badań profilaktycznych, testów stanu zdrowia czy relaksacyjnego masażu dłoni.
Dziękujemy Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żdanowie Annie Kowalczyk oraz Zespołowi SHOW MEN Szopinek, Gminnemu Ośrodkowi Kultury Gminy Zamość, Zamojskiej Grupie Motocyklowej MOTO ZAMOŚĆ, Kresowemu Bractwu Motocyklowemu BIAŁY KRUK oraz KGW Lipsko za włączenie się i wsparcie naszej akcji.

Serdecznie podziękowania należą się wszystkim, którzy dodatkowo wsparli szczytną akcję, a są to:
• Kinga Stopa – porady dietetyczne
• Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED
• Firma AVON Ewa Kaszucka
• Strefa Studia Zdrowia – Gabinet Terapii Naturalnych

Organizatorami akcji byli: Samorząd Gminy Zamość, Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Zamość, Rejonowy Oddział Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu, Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Promocji i Rozwoju Środowisk Lokalnych 28+, Młodzieżowa Rada Gminy Zamość, Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zamościu, OSP Skokówka i OSP Żdanówek.

Prezes HDK Piotr Kudyk