Rekordowy pobór krwi w Mokrem

1399

13-sty sierpnia 2017 r. okazał się szczęśliwym dniem dla organizatorów Otwartej Akcji Poboru Krwi w Mokrem „Twoja krew – moje życie”. Tegoroczna akcja w Gminie Zamość zakończyła się zaskakująco dużym sukcesem. Jak powszechnie wiadomo krew jest zawsze kategoryzowana jako deficytowy towar i identyfikowana z niesieniem pomocy w krytycznych sytuacjach zagrożenia życia. Mieszkańcy Gminy Zamość (i nie tylko) dopisali tym razem ilością osób chętnych do oddania krwi. Jeszcze tak nie było podczas akcji krwiodawczych w Gminie Zamość, żeby już o godzinie 9:00 na liście kandydatów do poboru krwi było ok. 40 osób. Tymczasem liczba osób zarejestrowanych wciąż stale rosła. W rezultacie w czasie ponad 5 godzin akcji spośród 102 osób, 86 zarejestrowało się do poboru, a finalnie, po wstępnych badaniach lekarskich, aż 75 osób zostało zakwalifikowanych do oddania krwi. Łącznie dzięki wspaniałej frekwencji zebrano prawie 34 litry krwi, która trafi do potrzebujących. A mogło być więcej, gdyby nie zabrakło woreczków na krew – nikt nie spodziewał się tak wielkiego odzewu krwiodawców, bo zazwyczaj podobne akcje w przeszłości odwiedzało średnio 30-40 krwiodawców, a tym razem ich liczba mogła być nawet trzykrotnie większa. Przerwa, spowodowana koniecznością dowozu nowej partii woreczków na krew, zmusiła część osób z listy do rezygnacji. Nikt nie spodziewał się takich „kolejek” do stanowisk krwiodawczych.
Po oddaniu życiodajnego płynu każdy dawca mógł liczyć na pyszny regenerujący i gorący żurek, przygotowany przez Koło Chłopa w Skaraszowie. Dla dawców przygotowano też zestawy praktycznych gadżetów promocyjnych, w tym kubki, zwijane miarki metrowe, damskie lusterka, otwieracze do kapsli, pomadki, potrójne zakreślacze, a do tego żywe sadzonki drzewek. W wyniku losowania można było wygrać wiele wspaniałych nagród, tj. vouchery do ARTIS Hotel&SPA, na spływy kajakowe „U Rudego” oraz zestawy kosmetyków Bell i Avon.
Całą akcję umilały atrakcje towarzyszące w ramach pikniku rodzinnego przy świetlicy w Mokrem. Były darmowe “dmuchańce” dla dzieci i warsztaty plastyczne. Nie zabrakło również animacji dla najmłodszych, tu dużą popularnością cieszyły się mega-bańki mydlane i malowanie buziek.
Zmieścił się również kącik dla kobiet, gdzie służono fachową poradą i prezentacją kosmetyków Avon i technik makijażu. Oprawą muzyczną zajął się Kamil Kłos – DJ PEPO. A dodatkowo specjalnie otwarta i dostępna była przez cały czas trwania akcji Biblioteka Publiczna Gminy Zamość, która mieści się w tym samym budynku, w którym trwał pobór krwi.
Jak na akcję propagującą zdrowie przystało nie zabrakło pokazu pierwszej pomocy. Na miejscu można było się również bezpłatnie przebadać w kierunku osteoporozy. Z oferty skorzystało 47 osób.
Miniona akcja zapoczątkowała udział w konkursie międzysołeckim pod nazwą „Bitwa sołectw – do ostatniej kropli krwi”. Jest to konkurs skierowany do mieszkańców Gminy Zamość. Wygra sołectwo, którego mieszkańcy oddadzą najwięcej krwi. Konkurs potrwa do października 2018 r. i obejmie tę i dwie kolejne akcje w Gminie Zamość zaplanowane na 2018 r. Przez cały okres trwania konkursu krew można również oddać w punkcie poboru krwi przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Zamościu: ul. Aleje Jana Pawła II 10. Wygrać można atrakcyjne nagrody indywidualne i grupowe, ufundowane przez Wójta Gminy Zamość. Organizatorami konkursu są Samorząd Gminy Zamość, Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Zamość oraz Zarząd Gminny Związku OSP RP w Zamościu.
Za wspólny sukces serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów, i wszystkich którzy wsparli akcję, a są to:
Samorząd Gminy Zamość, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Kobiet Na Rzecz Promocji i Rozwoju Środowiska Lokalnych 28+, Oddział Gminnego Związku OSP Gminy Zamość z jednostką OSP Mokre, Młodzieżowa Rada Gminy Zamość, Koło Chłopa w Skaraszowie, Sołtys i Rada Sołecka w Mokrem, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Zamościu, Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy w Łomiankach, ARTIS Hotel&SPA, Fimy Bell i Avon, spływy kajakowe „U Rudego”, Grupa POFAM Zamość. Dziękujemy.

Na podstawie relacji KHDK PCK przy UGZ
Zdjęcia: KHDK PCK przy UGZ