Kongres Kobiet Lubelszczyzny 2017

901

9.12.2017 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się Kongres Kobiet Lubelszczyzny z obszarów wiejskich. Organizatorem był Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Lublinie przy wsparciu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Kongres Kobiet Lubelszczyzny był okazją do zdobycia nowej wiedzy na temat tradycji, współczesności i folkloru na wsi. Podejmowano m.in. tematy jak prowadzić działalność społeczną, jak promować tradycję, jak zadbać o dorobek wypracowany przez pokolenia. Poznaliśmy tajniki sieciowania twórców ludowych oraz gospodarstw ekologicznych, które funkcjonują w całej Polsce. Prezentacje i referaty o formach wsparcia aktywności wygłosili Prelegenci z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubelskiego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Lokalnych Grup Działania, Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, ARiMR i ODR. O swoich doświadczeniach opowiadały również kobiety, które założyły firmy, np. Gabriela Łańcucka „Kraina rumianku” w Hołownie, Małgorzata Urban „Siedlisko Małgorzaty – rękodzielnictwo”, czy olejarnia Joanny Pecio „Skarby natury”. Podczas paneli dyskusyjnych wymieniano doświadczenia, dzielono się spostrzeżeniami i nawiązywano nowe kontakty. Kongres był wydarzeniem niezwykłym, ponieważ stworzył przestrzeń do dzielenia się praktyczną wiedzą, inspiracją i edukacją na temat pozyskiwania środków, promowania produktów lokalnych oraz źródeł wsparcia.
Organizatorzy zadbali również o stronę kulinarną, w przerwach można było degustować lokalne potrawy przygotowane przez KGW Lubelszczyzny. Część artystyczną umilił zespół śpiewaczy z Przybysławic, który zaprezentował ciekawy, ludowy repertuar.
Nasze Stowarzyszenie Kobiet 28+ reprezentowała Prezes Agata Piwko i koordynator projektów Daria Burcon. Nawiązano nowe kontakty – zespół z Przybysławic obiecał przyjechać do Gminy Zamość, a projektantka mody Marzena Efir zagości na naszym Folkowisku. W roku 2018 odbędzie się II Kongres Kobiet Lubelszczyzny.
Już dziś możemy zapowiedzieć, że
na II Kongresie Kobiet Lubelszczyzny w 2018 r. zamierzamy zagościć z naszymi KGW, aby zaprezentować wspólny dorobek kulturalny, kulinarny i artystyczny kobiet Gminy Zamość.

Prezes Stowarzyszenia Kobiet 28+
Agata Piwko