Koła Gospodyń Wiejskich fundamentem działalności społecznej i kulturalnej

1991

Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ działa prężnie od 2011 roku, zrzeszając 30 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Zamość. Wszystkie koła będące pod opieką naszej organizacji gromadzą w swoich szeregach ponad 600 aktywnych społecznie kobiet. Zadaniami stowarzyszenia są kultywowanie tradycji, regionalizmu, folkloru, ekologii, promowanie zdrowego stylu życia, dbanie o historię, organizowanie akcji charytatywnych, promowanie terenów wiejskich, współpraca z Samorządem oraz innymi organizacjami, promocja gminy w kraju i za granicą. Pierwsze KGW w Polsce powstało 150 lat temu dając tym samym
początek zgromadzeń kobiecych na wsi. Nasze stowarzyszenie kultywuje tę tradycję, o czym świadczą liczne grupy gospodyń wiejskich.
Podsumowując rok 2017 można powiedzieć, że członkinie kół są wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość pokazania dorobku starej polskiej wsi. Od stycznia tego roku w świetlicach wiejskich odbyło się ponad 40 warsztatów rękodzieła ludowego, warsztaty kulinarne, spotkania teatralne, opłatkowe, mikołajkowe, patriotyczne, obchody Dnia Matki, tematyczne imprezy plenerowe, np. „Dzień Susła”, „Folkowisko”, „Dzień Rodziny”, itp. Każde z tych wydarzeń wspierało albo organizowało Stowarzyszenie 28+. Nasze panie na tych uroczystościach pracowały z pasją jako wolontariuszki. Stworzyły się nawet grupy animacyjne do zabawiania dzieci i warsztatowe dla wszystkich, mające na celu uatrakcyjnienie lokalnych imprez plenerowych i stacjonarnych.
Od wielu lat KGW Gminy Zamość promują się na łamach Tygodnika Zamojskiego. Kilka razy w roku zaproszone koła udostępniają redakcji tego czasopisma stare i nowe przepisy na „babcine potrawy”, przedstawiają historię oraz zdjęcia swojego koła. KGW to nie tylko folklor, gotowanie i rękodzieło, to również zespoły śpiewacze, grupy aktorskie, artystyczne, a także amatorsko działający lokalni poeci. Podczas realizacji projektu „Wspólnie na Zamojszczyźnie” powstała książeczka „Wspólne bajanie – Bajka – przygody Mamutka”, która jest zbiorem 23 bajek, wymyślonych przez 23 KGW.
Ta inicjatywa to prawdziwy sukces, ponieważ zjednoczyła pokolenia spotykając się z bardzo pozytywnym odbiorem. Bajka otrzymała wiele nagród: I miejsce – Najlepsza Inicjatywa Roku 2015 – nagroda przyznana przez Zamojskie Forum Inicjatyw Społecznych; I miejsce jako najciekawsza Inicjatywa w konkursie „Liderzy Lokalnych Społeczności” od Lokalnej Grupy Działania „Nasze Roztocze”. Skoro mowa o sukcesach, to w tegorocznym konkursie „Liderzy Lokalnych Społeczności” stowarzyszenie również zajęło zaszczytne III miejsce za zorganizowanie ponad 40 rękodzielniczych warsztatów międzypokoleniowych. Warto też wspomnieć o mniejszych przedsięwzięciach, np. podczas Turnieju Brydżowego w Kalinowicach – „Magnat”, gdzie na stoiskach wystawienniczych prezentowaliśmy kąciki z jadłem regionalnym, Narodowym Czytaniu „Wesela Wyspiańskiego” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, gdzie KGW udostępniały swoje stroje, wykonywały kwiaty z bibuły, kosze i dekoracje na stół weselny; akcje krwiodawcze i charytatywne (panie prowadziły animacje dla dzieci i warsztaty rękodzieła); kiermasze i jarmarki świąteczne (stoiska regionalne), itd.
W maju, na zaproszenie władz Żyrardowa pojechaliśmy, aby móc uczestniczyć w obchodach „Święta lnu”. W halach Muzeum Lniarstwa stowarzyszenie wystawiało stoisko promocyjne, prowadziło warsztaty szycia i wyrobu biżuterii lnianej oraz pokaz międlenia lnu. Wielkim przeżyciem, a zarazem inspiracją był dla wszystkich udział w Paradzie Miasta Żyrardowa. W lipcu natomiast wyjechaliśmy do Bychawy na Forum Kobiet Aktywnych, aby móc wziąć udział w licznych warsztatach rękodzielniczych. Każdy wyjazd ma na celu wniesienie czegoś nowego do naszego otoczenia. Szukamy ciekawych pomysłów, inspiracji i sposobów, aby promować tradycję i historię polskiej ziemi. Chcemy ocalić od zapomnienia to, co stworzyli nasi dziadowie.
Działalność Stowarzyszenia 28+ to nie tylko koła, to również współpraca z młodzieżą, dlatego w tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy zlot młodzieży Gminy Zamość, pt. ”Coolturalna Młodzież – wszystko gra. Młodzieżowy przegląd artystyczny” w Pniówku. Wydarzenie miało na celu promowanie zdrowego stylu życia wolnego od używek i uzależnień. Podczas imprezy została przeprowadzona akcja charytatywna, której wolontariuszami była młodzież z Młodzieżowej Rady Gminy Zamość.
Niezwykłym wydarzeniem plenerowym tego roku, pokazującym urok i tradycję starej polskiej wsi, okazało się lipcowe „Folkowisko” w Wierzchowinach, którego byliśmy organizatorami. Impreza została stworzona z myślą o wspomnieniu ginących zawodów (kowal, garncarz, rzeźbiarz), dawnych ludowych strojów, obyczajów, obrządków, pokazaniu zapomnianych, starych zabawek (koniki na biegunach, fajerki, stare wózki dla lalek). W „Folkowisko” zaangażowały się wszystkie zrzeszone w stowarzyszeniu KGW i mieszkańcy z Gminy Zamość, w tym sołtysi, druhowie OSP, MRGZ, cały Samorząd, Koło Chłopa ze Skaraszowa, zespoły śpiewacze oraz inne organizacje, KGW i zespoły śpiewacze z Powiatu Zamojskiego.
Podsumowując rok 2017 nie można zapomnieć o Dożynkach Gminnych, Powiatowych i Diecezjalnych. Należy podkreślić, że jest to okres bardzo pracowity nie tylko dla rolników, ale i dla KGW. Przecież to w kołach powstają barwne wieńce dożynkowe, chleby, ozdoby na stoiska, potrawy. To koła tworzą klimat wydarzeń dożynkowych, idą w Korowodzie, śpiewają, pokazują regionalne stroje, częstują swojskimi rarytasami. Aby być członkinią KGW trzeba mieć specjalne predyspozycje, dużo siły i samozaparcia, chęć pomagania drugiemu człowiekowi, trzeba umieć się dzielić z innymi nie oczekując nic w zamian, kochać ludzi i być na nich otwartym, znajdować czas nawet jeżeli mamy go mało, lubić pracę społeczną, która dostarcza wiele satysfakcji i radości.
We wrześniu tego roku, ekipa naszych kobiet wyruszyła do Lichenia na VII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i Innych Organizacji Kobiecych z terenów Wiejskich. Tak jak co roku, tak i w tym, wyjazd miał charakter pielgrzymkowy, dziękczynny i modlitewny za plony, ciężką i mozolną pracę rolnika oraz za trud włożony w organizację gminnego Święta Plonów.
W trakcie zjazdu odbywał się Jarmark Kulturowy, na którym nasza organizacja prezentowała pokaźne stoisko z wyrobami rękodzielniczymi i spożywczymi (wiejski chleb, potrawy z gęsi, ciasta).
Uczestniczki wyjazdu zaangażowały się we wszystkie ogłoszone przez organizatora konkurencje, przywożąc tym samym wiele nagród: I miejsce – prezentacja stoiska, VII miejsce dla KGW Lipsko za potrawę z gęsi, V miejsce zajęło ciasto z Pniówka, srebrne medale i puchar za rozegranie „Meczu piłki nożnej gospodyń”, w przeglądzie zespołów artystycznych III miejsce zajęły „Wesołe Gosposie”, było też III miejsce i nagroda specjalna za Pamiętnik Licheński zawierający wspomnienia mieszkańców Gminy Zamość z pielgrzymek licheńskich oraz wiele podziękowań dla pozostałych kół.
W chwili obecnej Stowarzyszenie Kobiet realizuje projekt grantowy z PROW 2014-2020, skierowany do mieszkańców z terenu LGD „Nasze Roztocze”, o nazwie „Pokoleniówka – Centrum Inicjatyw Lokalnych”. W planie jest wyremontowanie i zagospodarowanie starego budynku w miejscowości Jatutów. Ten lokal będzie miejscem spotkań międzypokoleniowych, warsztatów i wykładów.
Reasumując, działalność Stowarzyszenia Kobiet 28+ to praca społeczna 30 aktywnych KGW, które chcą mieć wpływ na zmieniające się otoczenie i bieg wydarzeń. Nasze gospodynie są fundamentem działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej. W żadnej z gmin nie ma tylu prężnie działających kół i z tego powinniśmy być dumni.

Dziękuję Wam, Panie Przewodniczące i Członkinie KGW, za przychylność, poświęcenie, zaangażowanie, za podejmowane inicjatywy, za zapał oraz nieocenioną pracę na rzecz lokalnych społeczności.

Agata Piwko – prezes Stowarzyszenia Kobiet 28+