Stanowisko Rady Gminy Zamość w sprawie zwolnienia z pracy Radnego i Przewodniczącego Rady Gminy Zamość Pana Józefa Siemczyka

Stanowisko Nr 5/16 Rady Gminy Zamość z dnia 31 marca 2016 r., w sprawie zwolnienia z pracy Radnego i Przewodniczącego Rady Gminy Zamość Pana Józefa Siemczyka

Rada Gminy Zamość stanowczo sprzeciwia się łamaniu przez Kierownictwo Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie porządku prawnego obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 08 marca 1990 o samorządzie gminnym stanowi „W związku z wykonywaniem mandatu, radny korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem……”. Użycie sformułowania „stosunku pracy” a nie „umowy o pracę” oznacza, że ochrona dotyczy każdego stosunku pracy, a wiec zarówno powstałego na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, a także spółdzielczej umowy o pracę.
Całkowite zignorowanie przez Kierownictwo Lubelskiego Oddziału ARiMR obowiązku pozyskania opinii Rady Gminy Zamość, jest przykładem braku szacunku dla prawa stanowionego przez Polski Parlament. Takie postępowanie nabiera szczególnie negatywnego znaczenia w sytuacji, gdy dotyczy Przewodniczącego Organu Stanowiącego Gminy. Uważamy je za wyraźny sygnał, iż administracja rządowa nie traktuje samorządów jak równorzędnych partnerów.
Idea samorządności leży u podstaw ładu politycznego i dobrobytu naszego kraju Tak czytamy w uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 grudnia 2014 roku, którą Politycy ustanowili cały Rok 2015 ROKIEM SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO. Wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej to jedno z zadań samorządów gminnych zapisane
w polskim prawie. Trudno je realizować w sytuacji braku szacunku dla decyzji Mieszkańców Gminy wyrażonych w demokratycznych wyborach. To Mieszkańcy dali Radnym Rady Gminy Zamość mandat społecznego zaufania. Nie może on być kwestionowany decyzjami naruszającymi ład prawny, który jest podstawą funkcjonowania Państwa.

Wiceprzewodniczący
Rady Gminy Zamość