Siedliska “Od Małego do Dużego”

2157

Prawie 5 godzin ciągłych atrakcji czekało na uczestników Rodzinnego Festynu Sołeckiego „Od Małego do Dużego”, który odbył się 3 lipca br. w Siedliskach. Imprezę zorganizowano w ramach Samorządowych Inicjatyw Mieszkańców Sołectw Gminy Zamość. Jako pierwszy wystąpił duet cyrkowy Focus, potem nastąpiło oficjalnie otwarcia festynu, na scenie pojawili się przedstawiciele organizatorów wydarzenia: Ryszard Gliwiński wójt gminy Zamość, Beata Oleniak sołtys sołectwa Siedliska, Jarosław Kalbarczyk dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, Krzysztof Chrześcijan prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Zamość „Wspólnota” i Jarosław Serafin wiceprezes Spółdzielni Socjalnej „Sami Swoi” w Siedliskach.
Część artystyczna festynu objęła pokaz tańca nowoczesnego w stylu eksperymental w wykonaniu Ireny Rusinko – instruktorki tańca nowoczesnego, która prowadzi zajęcia w Tyszowcach. Niespodziewanie, w ostatniej chwili na występ w Siedliskach zdecydował się również Michał Rycaj – dwukrotny mistrz Polski i świata we freestyle football, dyscyplinie sportowej polegającej na wykonywaniu akrobacji z wykorzystaniem piłki nożnej. Michał jest stałym już gościem w Siedliskach, często tu trenuje. Z kolei, najmłodsi uczestnicy festynu mieli okazję zdobyć fajne upominki w otwartym konkursie talentów. W Siedliskach wystąpiły też formacje artystyczne z innych miejscowości gminy Zamość. O dobry humor zadbały 2 kabarety: Koła Gospodyń Wiejskich w Lipsku i „Taka Potrzeba” z Łapiguza. Wokalnie i wizualnie imprezę ubarwiły też dwa zespoły: „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej, które wystąpiły w pięknych, kolorowych, kunsztownie wręcz wykonanych strojach ludowych, a także niezawodnie liczne „Echo Lipska”.
Popisom scenicznym towarzyszyły inne atrakcje, m.in. tęczowe lizaki, które dzieci samodzielnie „wyczarowywały” z panią Michaliną z firmy ART. SWEETS, czyli kręciły i prasowały słodkie „ślimaczki”, a także mogły same zmienić kolor cukru za pomocą specjalnego zaklęcia „Hokus pokus, czary mary, z żółtego cukru robi się biały”. Przy kolejnym stoisku każdy chętny mógł własnoręcznie wykonać drewnianą pocztówkę pod fachowym okiem pani Agaty Piwko i pań ze Stowarzyszenia Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+. Na pocztówkach przeważały fotografie fauny i flory z okolic Siedlisk. Obok warsztatów mieszkańcy zaprezentowali wystawę własnego rękodzieła, zachwycały ręcznie wykonane makatki, wyszywane i robione na szydełku serwetki, kwiaty z włóczki i atłasu, kwiaty z bibuły, rzeźby i płaskorzeźby oraz wyszywane obrazy.
Dzięki mieszkańcom przez cały czas festynu działała również „Mała kawiarenka” z gorącą kawą, herbatą, napojami i ciastami własnego wypieku – wszystko w jednej cenie: „za uśmiech”. Podobną cenę narzuciło zaprzyjaźnione sołectwo Płoskie, przywożąc wzorem ubiegłego roku niespodziankę w postaci pysznej gorącej zapiekanki mięsno-ziemniaczanej wg własnego przepisu. Goście z Płoskiego i gospodarze z Siedlisk zgodnie serwowali za darmo każdemu chętnemu zapiekankę i kiełbasę z grilla. Obok sceny można było obejrzeć wystawę fotograficzną „Z życia miejscowości”, zdjęcia przypominały o minionych, lecz ważnych wydarzeniach, jak: ubiegłoroczny festyn, wspólne rajdy rowerowe, lokalne i gminne dożynki, warsztaty rękodzielnicze, itp.
W organizację festynu zaangażowała się również Spółdzielnia Socjalna „Sami Swoi”, która zaoferowała dzieciom zabawę sprawnościową „facebook”, zabawki wykonane z wykorzystaniem upcyklingu, malowanie buziek i kręcenie balonowych zwierzaków i zabawek. „Sami Swoi” przeprowadzili również konkurs rodzinny „niespodzianka z nagrodą”. Było też stoisko paramedyczne z mierzeniem ciśnienia krwi. Na imprezę w Siedliskach przyjechały też 2 radiowozy policyjne. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu gościnnie znakowali rowery, rozmawiali z mieszkańcami i udostępniali wnętrze radiowozu.
W trakcie festynu wójt gminy Zamość przyjmował interesantów we wszystkich gminnych sprawach. Był też jednym z trzech jurorów w konkursie na „Pieczone Pierogi Siedliskie”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Zamość „Wspólnota”. Jednym punktem zwyciężyła Kazimiera Główka przed Tresą Tur. Konkursowi patronowały następujące instytucje: Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Cech Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie.
Na stoisku promocyjnym Gminy Zamość oferowano bezpłatnie foldery, albumy, pocztówki, zakładki do książek i mapki. Zainteresowanie było bardzo duże. Osoby, dla których zabrakło wybranych publikacji zapraszamy na kolejne festyny w sołectwach Gminy Zamość i do biura Gminnego Ośrodka Kultury w budynku Urzędu Gminy Zamość, na drugim piętrze, pokoje 24-26.
Organizatorami festynu byli: Samorząd Gminy Zamość, Mieszkańcy, Sołtys, Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich w Siedliskach, Spółdzielnia Socjalna „Sami Swoi”, Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Zamość „Wspólnota”, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

Aleksandra Siołek, Magda Misztal, JK