Na kresowym szlaku smaku

1294

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Nasze Roztocze” uczestniczy w realizacji projektu „Na kresowym szlaku smaku”. Projekt jest realizowany w partnerstwie 7 Lokalnych Grup Działania i obejmuje 58 gmin, w tym gminę Zamość. Współorganizatorem jest Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Woj. Lubelskiego. Główny cel projektu to promocja kuchni lokalnej i stworzenie szlaku kulinarnego wschodniej części województwa lubelskiego.
W ramach projektu 28 lipca w Ośrodku Wypoczynkowym w Jacni odbyły się warsztaty kulinarne z udziałem m.in. pań z niektórych Kół Gospodyń Wiejskich gminy Zamość. Zajęcia prowadzili Sylwia Biały i Artur Sulikowski. Pani Sylwia ma własne bistro i jest finalistką pierwszej edycji „Hell’s Kitchen – Piekielna Kuchnia”, a Pan Artur to kucharz z bogatym doświadczeniem zdobytym w zachodnioeuropejskich restauracjach. W ramach spotkania przygotowano i degustowano dania tradycyjne, np. zupę-krem z cebuli na winie, gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami oraz paluchy drożdżowe w wersji wytrawnej i na słodko. W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych i podmiotów gospodarczych z obszaru gmin członkowskich LGD „Nasze Roztocze”.
Kolejnym etapem projektu był konkurs kulinarny na Jarmarku Św. Wawrzyńca w Bełżcu, który odbył się 7 sierpnia. Panie z gminy Zamość i tym razem spisały się na medal, przygotowane przez Stowarzyszenie Kobiet na rzecz Promocji i Rozwoju Środowisk Lokalnych 28+ kotleciki z trzech rodzajów kasz w sosie kurkowym zajęły III miejsce w konkursie na najlepszą potrawę z lokalnych produktów. LGD „Nasze Roztocze” zgłosiło do konkursu także żurek staropolski z KGW Zawada oraz pierożki z kaszą gryczaną autorstwa Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Zamość „Wspólnota” z Siedlisk – potrawy te zdobyły wyróżnienia. Gratulacje! LGD „Nasze Roztocze” szczególne podziękowania kieruje do Samorządu Gminy Zamość za pomoc w organizacji wyjazdów przedstawicieli Stowarzyszenia „28+” na oba przedsięwzięcia.

na podstawie tekstu Prezes Zarządu LGD „Nasze Roztocze”, Małgorzaty Kwaśniak