Diecezjalne podziękowanie za plony

1451

Aż 14 sołectw z gminy Zamość wysłało swoje delegacje z wieńcami do Krasnobrodu na Święto Plonów Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej. Diecezjalne dożynki odbyły się w niedzielę, 11 września br., w Krasnobrodzie. Wieniec z Lipska Polesia znalazł się w pierwszej trójce najpiękniejszych.

Uroczystości rozpoczęły się przy Kaplicy Objawień na Wodzie, gdzie zebrały się wszystkie przybyłe delegacje, było ich w sumie 63, w tym aż 14 z gminy Zamość. Modlitwę różańcową w intencji rolników i potrzebujących poprowadził ks. prałat dr Eugeniusz Derdziuk, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krasnobrodzie. Następnie korowód ruszył ulicą w kierunku Sanktuarium Maryjnego. Procesję poprowadziła Wielopokoleniowa Orkiestra Dęta z Krasnobrodzkiego Domu Kultury, za nią szli starostowie Diecezjalnego Święta Plonów – Paulina Kiesz z Lipowca (gmina Tereszpol) i Krzysztof Sobczuk z Wysokiego (gmina Zamość), potem wolontariusze Caritas Polska, kapłani, przybyłe delegacje, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji związanych z rolnictwem.

Delegację gminy Zamość prowadził wójt Ryszard Gliwiński oraz Henryka Sobczuk – kustosz Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem i zarazem członkini Koła Gospodyń Wiejskich. Wśród delegacji z gminy Zamość były sołectwa Białowoli; Borowiny Sitanieckiej, reprezentowanej przez KGW Kolonia Sitaniec; Bortatycz, reprezentowanych przez KGW Bortatycze; Bortatycz Kolonii, reprezentowanych przez KGW Bortatycze Kolonia; Chyżej, reprezentowanej przez KGW Chyża; Lipska, reprezentowanego przez KGW Lipsko; Lipska Polesia; Mokrego, reprezentowanego przez KGW Mokre; Sitańca; Sitańca Kolonii; Sitańca Wolicy, reprezentowanego przez KGW Sitaniec Wolica; Skokówki; Wysokiego, reprezentowanego przez KGW Wysokie; Żdanówka, reprezentowanego przez KGW Żdanówek. Delegacje z gminy Zamość reprezentowały łącznie 5 parafii: parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku, parafię pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Czołkach, parafię pw. św. Bartłomieja Apostoła w Sitańcu, parafię pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu i parafię pw. św. Stanisława Biskupa w Żdanowie.

Na placu przy Sanktuarium nastąpiło powitanie wszystkich delegacji z wieńcami dożynkowymi. Zespół Folklorystyczny „Wójtowianie” z Krasnobrodu wykonał wspaniały koncert., a w samo południe rozbrzmiał Hejnał Maryjny. Mszę Świętą, podczas której nastąpiło poświęcenie wieńców i złożenie darów ołtarza, odprawił ks. bp Mariusz Leszczyński – Biskup Pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Zwieńczyła ją Procesja Eucharystyczna z wieńcami dożynkowymi.

Po Mszy Świętej na placu przy budynku Informacji Turystycznej ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wygrał wieniec z Tarnawatki, drugie miejsce przypadło Antoniówce, a trzecie dla wieńca sołectwa Lipska Polesia z gminy Zamość. Wybór był szalenie trudny, a konkurencja ogromna, bo w Dożynkach Diecezjalnych uczestniczyły aż 63 delegacje sołeckie.

Tekst: Magda Misztal i Jarek Kalbarczyk
Zdjęcia: Magda Misztal