Jubileusz 30-lecia posługi kapłańskiej

W piątek 26 grudnia 2014 r. jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich obchodził ks. kanonik Zbigniew Szalko proboszcz parafii pw. św. Jacka w Płoskiem. Na uroczystą mszę świętą sprawowaną w intencji parafian przez Jubilata i ks. wikariusza Artura Wojtowicza przybyło bardzo liczne grono wiernych. Ksiądz proboszcz otrzymał święcenia kapłańskie w dniu 16 grudnia 1984 r. w Konkatedrze Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, a dokładnie 30 lat temu w święto św. Szczepana sprawował po raz pierwszy mszę świętą.
Podczas nabożeństwa odczytane zostało ”Słowo Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z okazji świąt Bożego Narodzenia”. W tym dniu także przez sakrament chrztu świętego, do wspólnoty Kościoła została włączona malutka Emilia. Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia dokonano poświęcenia owsa, który rolnicy wysieją bardzo wczesną wiosną. Towarzyszyło temu obrzucanie się ziarnem na pamiątkę ukamienowania św. Szczepana, a także by zapewnić sobie zdrowie, szczęście i urodzaj w przyszłym roku. Oprawę muzyczną mszy świętej przygotował zespół Ale Cantare z Płoskiego i państwo Rusieccy. Gratulacje, podziękowania i życzenia księdzu proboszczowi składali: członkowie Rady Parafialnej, przedstawiciele samorządu w osobach wójta gminy Zamość i przewodniczącego Rady Gminy Zamość, sołtys Płoskiego, dyrektor i społeczność Zespołu Szkół im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem oraz ministranci. Ksiądz proboszcz serdecznie dziękował wszystkim za wspólną modlitwę, obecność i życzenia.

Tekst: Magda Misztal
Zdjęcia: Magda Misztal, Zbigniew Pietrynko