Eliminacje do Festiwalu w Kazimierzu Dolnym

1220

Eliminacje powiatowe do tegorocznego, 49. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbyły się 25 kwietnia 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu. Gminę Zamość reprezentowały zespoły: Białowolanki z Białowoli, Echo Lipska z Lipska, Roztoczanki z Wólki Wieprzeckiej, Wesołe Gosposie z Sitańca Kolonii, a w kategorii soliści wystąpiły panie: Anna Serafin kierownik zespołu Echo Lipska, Maria Listopad kierownik zespołu Roztoczanki, Halina Bosiak kierownik zespołu Wesołe Gosposie. Zespoły i solistki wykonały następujące utwory: Białowolanki: Szumiała dąbrowa, Płynęli po morzu i fali, Łoj siadaj, siadaj; Echo Lipska: Przez tą naszą wieś, Poszła dziewczyna do ogrodu, Czeremcha; zespół Roztoczanki: Tam pod lasem, Niewiele zasiałam, Jak ja ci se siądę; zespół Wesołe Gosposie: Różyczko kwitnąca, W sadzie wiśniowym, Tam na górze, na dolinie; Anna Serafin: Ballada o nieszczęśliwej miłości, Po co żeś mnie matuleńko za mąż wydała, Kochankowie; Maria Listopad: Wesoła matuleńka, O dajże mi Boże, Stoi w polu krzyż; Halina Bosiak: Wiązanka obrzędu weselnego – od wyjazdu pana młodego z domu, do ceremonii ślubnej, przyśpiewki weselne i oczepiny.
W eliminacjach wzięło udział 15 podmiotów (zespoły i soliści) z powiatów: zamojskiego, tomaszowskiego i hrubieszowskiego. Występy oceniała komisja w składzie: Marian Chyżyński konsultant Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Andrzej Sar główny instruktor ds. kultury ludowej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Po zakończeniu przesłuchań, przed ogłoszeniem wyników, wystąpił zespół Ostrowiacy z Ostrówka (gmina Trzeszczany).
W wyniku obrad jury do kolejnych, wojewódzkich eliminacji Festiwalu w Kazimierzu Dolnym, spośród solistek i zespołów z gminy Zamość zakwalifikowana została Halina Bosiak z zespołu Wesołe Gosposie, natomiast wyróżnienie otrzymał zespół Roztoczanki z Wólki Wieprzeckiej. Wyróżnione zostały także zespoły: Jarczowianki z Jarczowa i Parzanki z Paar, w etapie wojewódzkim weźmie udział zespół Jezioranki z Jezierni.
Wojewódzkie eliminacje 49. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbędą się 31 maja 2015 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Aleksandra Siołek