III Otwarte Dni Biblioteki

937

Tradycyjnie już, 21 marca, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem otworzyła swoje podwoje dla dzieci i młodzieży. W tym roku gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich z Wólki Wieprzeckiej. Spotkanie odbyło się z okazji III Otwartych Dni Biblioteki. Tego dnia świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień z Poezją oraz rozpoczęliśmy Akcję Tydzień z Internetem. W ramach spotkania dzieci odwiedziły Aeroklub Ziemi Zamojskiej, gdzie miały okazję zobaczyć, dotknąć i usiąść za sterami prawdziwych samolotów. Uczniowie klas I-III oraz IV-VI z wielkim zainteresowaniem przekroczyli próg aeroklubu. W hangarze podchodzili z zaciekawieniem do wszystkich samolotów, robili sobie przy nich zdjęcia i zadawali wiele pytań obecnemu tam pracownikowi Aeroklubu. Uczniowie dowiedzieli się na przykład ile benzyny pali poszczególny samolot, z jaką prędkością leci, jak radzić sobie z nieprzychylnymi podmuchami wiatru, w jaki sposób kieruje się szybowcem czy co należy zrobić w przypadku awarii samolotu. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali słodycze od pracowników Aeroklubu.
Dodatkową atrakcją III Otwartych dni biblioteki był Michał Zawadka autor książki „Mądrość z natury”. A w tym dniu pan Michał przygotował dla nas warsztaty. I tak dla kl. IV –VI warsztaty ph. „Społeczny savoir vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk”. Jak wytłumaczyć dzieciom i młodzieży co to jest umiar, roztropność, tolerancja czy przyjaźń? Na pewno nie jest to proste zadanie – ale nie dla Michała Zawadki. Kierując się wspaniałą maksymą Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi to zrobić, a zrozumiem” i wykorzystując najprostsze przedmioty: klocki, ryż, kredki, papier, a nawet chrupki oraz odwołując się do świata zwierząt i natury, opowiadał o tych ważnych normach społecznych w sposób, który dzieci w lot pojmowały, bawiąc się przy tym doskonale.
Natomiast kl. I-III wzięły udział w warsztatach ph. „Historia pisma”. Dzieci wraz z panem Michałem, podróżowały w czasie, poznając dzieje pisma od początku powstania, poprzez jego rodzaje oraz sposoby przekazywania informacji do czasów współczesnych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach: rysowały węglem, rozwiązywały tajemnice hieroglifów, poznawały indiańskie listy węzełkowe, wojenne znaki dymne Indian, zwijanie papirusów czy stemple Gutenberga i współczesne pismo obrazkowe. Pan Michał Zawadka poprzez historię powstania pisma ukazał dzieciom książkę, jako coś wyjątkowego, fascynującego. Stworzył aurę przygody dookoła książki.
Podczas czytania fragmentów książki „Mądrości z natury”, mieliśmy też wielką przyjemność podziwiania zdolności aktorskich naszego gościa. Było to spotkanie pełne humoru, radości i śmiechu, ale też niosące bardzo ważne treści.
Tego samego dnia Michał Zawadka odwiedził również dzieci w Szkole Podstawowej w Zawadzie. W spotkaniu uczestniczyły maluchy z przedszkola i uczniowie klasy I.
W przerwie między warsztatami, a zwiedzaniem Aeroklubu uczniowie i nauczyciele obejrzeli wystawy: jedna z okazji 100. rocznicy śmierci pisarza Bolesława Prusa, przygotowaną przez pracowników Biblioteki Wojewódzkiej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz starodruki i przepiękne pisanki z ziemi hrubieszowskiej z prywatnych zbiorów Pani Doroty Kusztykiewicz.

Elżbieta Stankiewicz