100 km na 100-lecie Niepodległości

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tegoroczne Święto Odzyskania Niepodległości było wyjątkowe i w wielu miejscach w kraju powstawały różne inicjatywy tej okazji. W Białobrzegach 11 listopada odbyła się akcja „100 km na 100-lecie Niepodległości”. Kto miał chęci i rower mógł włączyć się do obchodów poprzez przejechanie 2 lub więcej kilometrów wzdłuż Białobrzeg. W sumie rowerzyści mieli przejechać właśnie to symboliczne 100km. Punktualnie o 14:00 nastąpiła zbiórka, a po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, pierwsze kilometry przejechali wójt Ryszard Gliwiński, sołtys Dariusz Tłuczkiewicz oraz Mikołaj Marczuk, który zgłosił się jako pierwszy uczestnik. Za nimi w minutowych odstępach startowali kolejni cykliści. Czekający na swoją kolej wsłuchiwali się w dźwięki pieśni patriotycznych oraz wzajemnie zachęcali się do przejechania jak największego dystansu. Każdy uczestnik, a było ich niemal 60, otrzymał pamiątkową przypinkę oraz certyfikat z liczbą przejechanych kilometrów. Trasę przejazdu zabezpieczali strażacy z OSP Bortatycze, oni także na końcowym przystanku przybijali uczestnikom pieczątkę potwierdzającą przejechaną odległość. Rowerzyści po przejechaniu wyznaczonej trasy mogli wzmocnić się grochówką, a na koniec wszyscy wspólnie upiekli kiełbaski na ognisku. Obchody Święta Niepodległości w Białobrzegach zgromadziły nie tylko rowerzystów, ale także ich rodziny, które dopingowały swoich zawodników. Święto cieszyło się ogromną popularnością, a rowerzyści deklarowali swoją obecność na kolejnym rajdzie.
Za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu akcji organizatorzy składają serdeczne podziękowania GOK, Stowarzyszeniu 28+, OSP Bortatycze, p. Natalii Wesołowskiej.

Dariusz Tłuczkiewicz